Rozhovor s vítězem kategorie B

Letošní vítěz kategorie B, Ondřej Cach, pojede reprezentovat Českou republiku na Microsoft Office Specialist World Championship. Nejen o tom jsme si s ním popovídali.

1. Jak ses dostal k Office Aréně?

K Office Aréně jsem se dostal v 9. třídě na základní škole prostřednictvím mého učitele na informatiku. Office aplikace jsem používal už dříve, navíc jsme se je zrovna učili ve škole. Řekl jsem si, že bych mohl zkusit poměřit síly se soutěžícími z celé republiky.

Vítěz kategorie B

2. Kolikrát ses už soutěže účastnil? Pamatuješ si své první zkušenosti ze soutěží?

Letos jsem se zúčastnil již počtvrté. První zkušenosti se zapomenout nedají. Byl jsem nadšený už jen z toho, že jedu do Microsoftu. Pamatuji si i svoji prezentaci, se kterou jsem tenkrát vystupoval. Tématem bylo sportovní odpoledne.

3. Protože už jsi dvakrát vyhrál, zajímalo by nás, v čem je kouzlo tvého úspěchu.

Popravdě jsem vyhrál už třikrát. Jaromír Jágr říká: „Měl jsem čas trénovat po nocích. Já nevěřím tomu, že by někdo trénoval dvakrát denně s vestama, jako já.“ Neříkám, že bych trénoval po nocích, ale myslím si, že je to o tom dělat něco navíc. Zatímco někteří vrstevníci můžou pouze hrát počítačové hry, vy ten čas můžete proměnit v něco lepšího a získat různé dovednosti. Sebevzdělávání je v dnešní době dostupné a jednoduché, musí se pouze chtít. To pak tvoří ty rozdíly.

4. Co tvá cesta do Ameriky? Jaké emoce u tebe převládají? Strach, nadšení nebo něco jiného?

Rozhodně jen to nadšení, pro strach tam už nezbývá místo. V Americe jsem ještě nebyl, o to více to bude zajímavé. Bude pro mě čest reprezentovat Českou republiku.

5. Máš v plánu ještě před odjezdem zapracovat na své angličtině?

Myslím si, že jsem na tom s angličtinou docela dobře. Byl jsem na několika výjezdech od Erasmu a nikdy jsem neměl problém se domluvit. Snažím se na své angličtině pracovat celoročně, nelze to dělat pouze před odjezdem.

6. Jak se v současné době připravuješ na Microsoft Office Specialist World Championship v New Yorku?

Díky Karlu Klatovskému a Miroslavu Dvořákovi jsem si mohl udělat další MOS testy. To mi pomohlo se rozhodnout, jakou soutěžní kategorii si vybrat, a získat ocenění MOS Master. Nyní se tedy specializuji na svoji kategorii, pro kterou studuji z různých zdrojů.

7. Už víš, jaký budeš mít v Americe program?

Program ještě přesně neznám, ale slyšel jsem o ceremoniálu, pak by mělo být samotné testování a různé práce v týmech. No a letíme o den dříve, tak doufám, že si stihnu aspoň trochu prohlédnout New York.

8. Co děláš ve svém volném čase kromě práce s počítačem?

Hraji na klavír a také hraji šachy.

9. Kde se vidíš za pět let? Plánuješ se zabývat informatikou?

Jsem rád za obor, který jsem zvolil, a chtěl bych u něho samozřejmě také zůstat. Za pět let? Rád bych se viděl na nějaké vysoké škole a pokračoval ve své cestě programování a webového vývoje.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí na Microsoft Office Specialist World Championship.