Příběh vítězky 2023

Lucka Dorňáková, mistryně světa v Powerpointu

Lucka Dorňáková je pravidelnou účastnicí Office Areny. Roku 2023 se jí povedlo svou účast dotáhnout až do konce, tedy až na vítězství v USA.

Ahoj! Já jsem Lucka Dorňáková, vítězka Office Areny 2022 a také držitelka titulu mistryně světa v Powerpointu (Microsoft 365 Apps and Office 2019), který jsem si přivezla v roce 2023 z Floridy. K Office Areně jsem se dostala už v prvním ročníků střední průmyslové školy v Šumperku, kde studuji obor informační technologie.

Obecně platí, že opravdu ráda soutěžím, a proto jsem se rozhodla registrovat. Po výhře ve školním kole jsem spolu s panem učitelem Mgr. Romanem Fialou věnovala hromadu úsilí a hlavně času projektu, který nakonec vyhrál. Nikdy předtím jsem žádnou větší soutěž nevyhrála, takže jsem z výhry měla neuvěřitelnou radost. Navíc to byla má úplně první účast v soutěži.

Hlavní výhrou byla možnost účastnit se MOS World Championshipu, který se v roce 2022 konal ve městě Anaheim v Kalifornii. Já jsem do té doby nikdy v USA nebyla, a dokonce jsem nikdy ani neletěla letadlem. Celá situace pro mě byla naprosto neuvěřitelná a přiznávám, že i hodně stresující. Na mistrovství jsem se připravovala opravdu poctivě – četla jsem učebnice, sledovala videa a pracovala v Excelu, ve kterém jsem se rozhodla soutěžit.

MOS World Championship se konal 24.-27. července. Do USA jsme ale dorazili už dříve a stihli jsme tak ještě před soutěží vidět Los Angeles, Hollywood, Griffith Observatory, Universal Studios a další slavná místa. Soutěž se konala v luxusním hotelu Disney’s Grand Californian Hotel, který ležel přímo v areálu Disney Downtown kousek od vstupu do Disneylandu.

Za Českou republiku jsem přijela soutěžit já, Petr Novák, Vojtěch Werenyckyj a také Ondřej Cach, který se velmi úspěšně účastnil už i v minulých letech a po dobu soutěže nám všem dával cenné rady. Nejprve jsme všichni otestovali funkčnost našich klávesnic a ještě ten den večer jsme se zúčastnili studentské párty, kde jsme se setkali s našimi protivníky z mnoha různých koutů světa.

Druhý den soutěže proběhlo samotné testování, které bylo rozděleno do dvou bloků. Po obou testech jsem byla velmi zklamaná, protože jsem téměř vůbec nic nestihla a se zadáním jsem si nevěděla rady. Problémem pro mě byla i angličtina, kterou jsem sice ovládala dobře, ale pod tlakem mi překlad zadání vůbec nešel.

Už tak velmi malá naděje na nějaké umístění ve mně v té chvíli zhasla úplně a zbývalo už jenom si užít pobyt v Disneylandu, do kterého jsme se vypravili třetí den soutěže. Poslední den soutěže proběhlo vyhlášení a mé jméno nezaznělo. Ondřej Cach ale už potřetí za sebou úspěšně vyhrál medaili a stal se mistrem světa v Excelu. Bylo naprosto úžasné u toho okamžiku být.

Po příletu zpátky domů se spoustou nových zážitků, o kterých se mi nikdy ani nesnilo, jsem byla připravená do toho dát příští rok všechno. Má motivace ještě vzrostla po tom, co jsem se dozvěděla, že jsem se na mistrovství umístila hned pod stupni vítězů na 4. místě.

Na podzim jsem se zapojila do programu Studentské Trenérské Centrum (STC) a po zahájení registrace do Office Areny jsem se jako úplně první z celé školy opět zaregistrovala a do projektu vložila ještě více úsilí. Zaměřila jsem se především na vizuální vzhled a grafiku, protože jsem byla odhodlaná vyhrát a reprezentovat ČR tentokrát v PowerPointu.

K mému velkému zklamání se můj projekt ve finále umístil až na druhém místě. Po skončení finále mi ale Karel Klatovský i tak přišel nabídnout účast na MOS Championshipu pořádaném v Orlandu na Floridě spolu s vítězkou Eliškou Mouralovou. Mé odhodlání bylo ještě mnohem větší než minulý rok, stejně jako příprava. Strávila jsem celé dny u tvorby prezentací, hledání inspirace a experimentování.

Před samotnou návštěvou Orlanda jsme viděli ještě start rakety Falcon Heavy společnosti SpaceX a Miami. Mistrovství se konalo ve stejně velkém stylu jako předešlý rok. Místo dvou delších testovacích bloků jsme letos ale dostali úplně jiné zadání v podobě jednoho testu trvajícího 100 minut. Díky velké přípravě se test ale vydařil a já vyhrála zlatou medaili v kategorii Microsoft PowerPoint (Microsoft 365 Apps and Office 2019). Radost byla doslova nepopsatelná a od té doby stále ještě neustala. Po příletu domů na mě čekala velká vlna gratulací. Osobně mi gratuloval ředitel mé školy, vyšla o mně hromada článků, byla jsem nominována na Talent Olomouckého kraje a Čestné uznání města Šumperka, byla jsem pozvána do několika podcastů, a dokonce jsem se objevila i ve Snídani na Nově. Office Arena mi tak doslova změnila život.